W wielu zadaniach automatyki konieczny jest efektywny monitoring bądź też zmiana procesów sterowniczych. W obu przypadkach przydatny może okazać się pakiet SIMATIC HMI WinCC flexible, z pomocą którego można zaprojektować interfejs operatora dla różnego typu urządzeń HMI.
Najważniejszym atutem Simatic HMI jest fakt, że narzędzie to oferuje nam kompleksowe rozwiązania dla automatyki przemysłowej. Od tzw. mikropaneli do rozwiązań bazujących na PC – szerokie spektrum urządzeń operatorskich oferowanych przez Simatic HMI umożliwia użytkownikowi efektywne operowanie i monitoring procesów automatyki.
SIMATIC WinCC flexible to nowej generacji oprogramowanie HMI, które można bez problemu wykorzystać praktycznie w każdej branży przemysłu, ze szczególnym uwzględnieniem automatyki przemysłowej. Z pomocą Simatic WinCC flexible możliwe jest tworzenie różnego typu aplikacji na poziomie maszyn. Narzędzie to pozwala nam na sprawne przeprowadzenie konfiguracji dowolnych urządzeń operatorskich, począwszy od mikropaneli takich jak S7-200, przez bardziej skomplikowane multipaneli, Simatic Panele aż po rozwiązania bazujące na PC.
Mocną stroną SIMATIC WinCC flexible jest kompleksowość – rozwiązanie to zostało wyposażone w nadzwyczaj wydajne narzędzia niezbędne do projektowania aplikacji, mowa tutaj o bibliotekach bitmap a także obszernych bazach już przygotowanych obiektów. SIMATIC WinCC flexible oferuje nam inteligentne narzędzia, z pomocą których tworzenie projektów staje się znacznie prostsze. To jeszcze nie wszystko. Narzędzie, dzięki funkcji automatycznego tłumaczenia tekstów, może okazać się pomocne także podczas przygotowywania aplikacji wielojęzycznych. Warto nadmienić w tym miejscu, że wszystkie projekty, które wykonamy za pomocą SIMATIC WinCC flexible, bez problemu mogą być nie tylko przenoszone, ale także i uruchamiane na innych narzędziach Simatic HMI – nie ma przy tym potrzeby konwersji. Przekłada się to na możliwość modernizacji oraz powiększenia wykorzystywanych linii produkcyjnych.
Przy użyciu WinCC flexible Runtime możliwe jest wykonanie wizualizacji na komputerze, która będzie wyposażona w efektywny system meldunków i umożliwi nam dostęp do licznych protokołów komunikacyjnych. Funkcjonalność WinCC flexible Runtime można podnieść poprzez wykorzystanie dodatkowych opcji.
Na chwilę obecną możemy zdecydować się na następujące dodatkowe opcje w przypadku programu WinCC flexible:
-
WinCC flexible/Archive – opcja ta jest niezastąpiona, gdy chodzi o gromadzenie danych procesowych oraz efektywne archiwizowanie wszelkich meldunków. Zgromadzone dane mogą okazać się przydatne trakcie opracowywania dokumentacji przebiegu danego procesu, przy szukaniu przyczyn powtarzających się awarii, a także przy sprawdzaniu jakości produkcji.
-
WinCC flexible/Sm@rtAccess – dodatek ten pozwala na efektywną komunikację na linii klient-serwer pomiędzy poszczególnymi urządzeniami HMI. Opcja odpowiedzialna jest ponadto za obsługę ekranów urządzeń zdalnie sterowanych, komunikację pomiędzy stacjami HMI a także stały dostęp do wszelkiego typu zmiennych procesowych pochodzących z aplikacji zewnętrznych.
-
WinCC flexible/OPC Server – dodatek powala na komunikację pomiędzy systemami bazującymi na Windows, np. SIMATIC Panel PC z WinCC flexible Runtime lub SIMATIC MultiPanel a innymi urządzeniami. Komunikacja przebiega przy użyciu zintegrowanych protokołów. Technologia OPC, czyli Openness, Productivity, Collaboration, opisuje typowy interfejs komunikacyjny adresowany do wytwórców urządzeń przemysłowych. Komunikacja wygląda w ten sposób, że dane są udostępniane serwerom OPC przez klienta (część WinCC flexibleRuntime), a następnie archiwizowane na serwerze OPC.
-
WinCC flexible/ProAgent – dodatek ten umożliwia nam znacznie szybsze zidentyfikowanie miejsca awarii. Z jego pomocą możemy nie tylko wskazać miejsce, w którym doszło do błędu, ale także wskazać jego przyczyny i postawić diagnozę procesu. ProAgent może okazać się pomocny przy usuwaniu błędów. Dodatek jest kompatybilny ze sterownikami SIMATIC S7–300/S7–400 oraz SIMATIC WinAC. Ponadto współpracuje z programem Step 7 a także takimi narzędziami jak: S7–PDIAG, S7–GRAPH i S7–HiGraph. Oprogramowanie ProAgent zostało wyposażone w standardowe ekrany, dzięki którym możliwe jest skrócenie czasu projektowania.
-
WinCC flexible/Sm@rtService – z pomocą tego dodatku można diagnozować i serwisować urządzenia za pośrednictwem Internetu. Co więcej, przy użyciu WinCC flexible/Sm@rtService można poinformować serwisantów o awarii przez SMS albo drogą elektroniczną. Dodatek zapewnia nam dostęp do danych diagnostycznych określonych stacji operatorskich oraz możliwość załadowania projektów jak również receptur przy użyciu przeglądarki internetowej.
-
WinCC flexible/Audit – opcja przydaje się, gdy chodzi o rejestrowanie przeprowadzonych zmian. Ponadto dodatek wykorzystywany jest również szeroko pojętej kontroli jakości. Z pomocą Audit Trials można śledzić rejestrowane zmiany w procesach przemysłowych.