SCADA to oprogramowanie, które powstało z myślą o wizualizacji oraz sterowaniu różnego typu procesami z obszary automatyki przemysłowej. Oprogramowanie SCADA wykorzystywane jest w bardzo wielu różnych dziedzinach automatyki. Do standardowych funkcji Siemens Simatic SCADA WinCC należą: sygnalizowanie i potwierdzanie wystąpienia różnych zdarzeń, archiwizowanie komunikatów, konfigurowanie danych, administracja, tworzenie logów oraz wizualizacja. Nie jest zatem niczym zaskakującym, że narzędzie jest często wykorzystywane w modernizacji procesu automatyki.
Systemem, który jest kompatybilny z wymaganiami wizualizacji SCADa, jest WinCC. Bazując właśnie na WinCC, można budować systemy sterowania centralnego a także skomplikowane struktury, które obejmują stacje redundantne serwerowe oraz wiele stacji klienckich. Zintegrowana baza danych odpowiedzialna jest za dostęp do danych w archiwum oraz ich dalsze przekazywanie do różnych poziomów sterowania.
Siemens Simatic SCADA WinCC bazuje na założeniach koncepcji TIA, czyli Całkowicie Zintegrowanej Automatyki. Z tego względu możliwe jest jak najbardziej komunikowanie się pomiędzy sobą poszczególnych urządzeń – na rozmaitych poziomach sterowania. W grę wchodzą następujące sieci: Erhernet, Profinet, AS-Interface oraz PROFIBUS-DP. Warto zaznaczyć, że komunikacja możliwa jest także w przypadku starszych urządzeń bazujących na założeniach TIA. Fakt, że także i system wizualizacji SCADA Win CC opiera się na tych założeniach, pozwala projektantom na standaryzowanie proponowanych rozwiązań przy jednoczesnym dostosowaniu ich do wymagań klienta.
Obecnie dostępne są następujące wersje WinCC:
-
SIMATIC WinCC V7.0 – do obsługi 128, 256, 1024, 8192 lub 65536, 102400, 150000 lub 256000 sygnałów.
-
SIMATIC WinCC V7.2 – do obsługi 128, 256, 1024, 8192 lub 65536, 102400, 150000 lub 256000 sygnałów.
Warto nadmienić jeszcze, że w wersja SIMATIC WinCC V7.0 obsługuje system operacyjny Windows Vista. Dodatkowo wyposażona została w pakiet SIMATIC Logon, który w poprzednich wersach dostępny był opcjonalnie.