Czym są coboty i kiedy znajdują zastosowanie?

wrz 28, 2020

Coboty to roboty współpracujące, a więc collaborative robots. Jak wskazuje sama nazwa, tego typu roboty powstają celem współpracy z człowiekiem i ma nam ułatwić wykonywanie pewnych czynności. Jak wygląda taka współpraca w praktyce?

Współpraca z robotem, czyli automatyka dla przemysłu

Roboty współpracujące wydają się być doskonałym rozwiązaniem, gdy chodzi o przemysł, ale również inne dziedziny gospodarki. Istotą działania takiego robota jest wyższy poziom bezpieczeństwa. W przypadku innych robotów, np. robotów przemysłowych należy bowiem zachować maksymalną ostrożność. Często konieczne jest zastosowanie dodatkowych środków ochrony zdrowia czy też fizyczne odgrodzenie robota. Tymczasem coboty są wyposażone w czyjnik siły, a często nawet czujnik dotyku i odległości oraz kamery, które pozwalają im „ocenić” ewentualne zagrożenie bezpieczeństwa. Jednocześnie, takiego robota nie powinno się mylić z z zaawansowanymi robotami ze sztuczną inteligencją na wysokim poziomie.

Zalety i wady robotów współpracujących

Choć w teorii roboty te są maksymalnie bezpieczne dla pracownika, w czasie współpracy warto zachować ostrożność. Warto pamiętać, że czujniki nie są niezawodne i mogą odmówić posłuszeństwa. Ponadto coboty często odbiegają od typowych robotów przemysłowych, pod względem wydajności i prędkości działania. Z tego względu nie zawsze sprawdzą się w branżach, gdzie te aspekty są szczególnie mile widziane. Istnieją jednak branże lub działy, w których takie roboty sprawdzą się najlepiej – na przykład ze względu na swą elastyczność. Zaletą jest łatwość programowania, np. celem dostosowania ustawień względem potrzeb. Warto wziąć pod uwagę, że coboty nie powinny zawierać w swej budowie ostrych krawędzi czy stref ściskających, a jego moc jest ograniczona.

Wybrać cobota czy robota przemysłowego? Wszystko zależy od indywidualnej oceny ryzyka, potrzeb związanych z organizacją miejsca pracy, oceny ewentualnych oszczędności. Chcesz wiedzieć więcej na temat robotów i ich wykorzystania w przemyśle? Zapoznaj się z ofertą Bipal!

Aktualności

TwinCAT 3 Machine Learning: integracja AI w automatyce przemysłowej

Automatyka przemysłowa przechodzi dynamiczne zmiany, a sztuczna inteligencja (AI) odgrywa w nich kluczową rolę. TwinCAT 3 Machine Learning to nowoczesne oprogramowanie, które umożliwia wdrażanie modeli AI w czasie rzeczywistym, rewolucjonizując analizę danych i...

XPlanar – innowacyjny system transportowy z lewitującymi platformami

W świecie dynamicznie rozwijających się technologii XPlanar stanowi prawdziwą rewolucję w transporcie. To unikalne połączenie sprawdzonych rozwiązań z nowoczesną lewitacją magnetyczną, które zapewnia niespotykaną dotąd elastyczność i wydajność. System ten może...