Internet a robotyka, czyli projekt RoboEarth

lis 9, 2020

Roboty uczą się konkretnych funkcji, by dobrze realizować swoje zadania – w przemyśle, w domu, w dziedzinie ochrony zdrowia. Wszystko wskazuje na to, że wkrótce roboty rozpoczną naukę zdalną z zastosowaniem internetowej bazy danych. Stało się to możliwe dzięki pracy naukowców z kilku europejskich uniwersytetów. Przedsięwzięcie jest znane pod nazwą projekt ROBOEARTH1.

Jak uczą się roboty?

Proces nauczania najczęściej przybiera formę programowania, lecz w przypadku sztucznej inteligencji możliwe jest przeprowadzenie nauki w wersji nieco bardziej przypominającą sposób uczenia się człowieka. Zaawansowane roboty uczą się jak dzieci, poprzez naśladownictwo i powtarzalność czynności. Taka forma nauki wymaga zaangażowania człowieka, który pełni rolę nauczyciela i zapewnia robotowi środowisko idealne do rozwoju.

Projekt ROBOEARTH1 może zrewolucjonizować ten obszar robotyki. Nauka nie będzie już musiała odbywać się w asyście człowieka. W celach rozwojowych roboty będą korzystać z sieci www, zupełnie jak człowiek korzystający z Google. Sieć tę można zdefiniować jako pojemną bazę danych, tak zwaną chmurę. W jej zakresie roboty będą mogły nie tylko korzystać z dostępnych danych, ale także wymieniać się informacjami. Można zatem powiedzieć, że roboty zyskają swój własny Internet.

Chmura danych dla robotów

W wywiadzie dla „CORDIS Wyniki badań wspieranych przez UE” (portal Komisji Europejskiej) przeczytać można, iż projekt ten jest punktem zwrotnym. Rozwiązanie pomoże robotom radzić sobie z nieprzewidzianymi sytuacjami i poprawnie reagować na bodźce. Co więcej, w wyniku powstania tego projektu pojawia się nowa dziedzina nauki – „robotyka w chmurze”. Wszystko to ma na celu nie tylko usprawnienie pracy z robotami, ale także idące za tym oszczędności.

Praca nad projektem rozpoczęła się w roku 2009, badania potrwały 4 lata. Według niektórych szacunków, w roku 2024 roboty pozyskujące informacje i komunikujące się za pomocą sieci internetowej, mają trafić do szpitali. Z czasem znajdą zastosowanie także w przestrzeni prywatnej.

Źródła:
https://cordis.europa.eu/article/id/36557-a-new-world-wide-web-strictly-for-robots/pl,

https://tylkonauka.pl/wiadomosc/roboty-beda-posiadaly-wlasna-siec-internetowa-roboearth

Aktualności

Nowoczesna automatyka przemysłowa

Wdrażanie procesów i rozwiązań, dzięki którym można usprawnić produkcję przemysłową, to gałąź, która niezwykle rozwija się w ostatnich latach. Automatyka przemysłowa dosłownie rewolucjonizuje zakłady z wszelkich sektorów i branż, począwszy od przemysłu spożywczego,...

Najdziwniejsze stwierdzenia wypowiedziane przez roboty

W Bipal zajmujemy się automatyką przemysłową. Jednak w dziedzinie robotyki powstają także roboty humanoidalne czy też inne roboty wyposażone w sztuczną inteligencję. Niektóre stwierdzenia wypowiedziane przez te roboty zostały uznane za niezwykle dziwne, a nawet...

Roboty i empatia. Czy to może się udać?

W Nowym Jorku, na Uniwersytecie Columbia, prowadzone są badania nad empatią robotów. Wyniki eksperymentu mogą rzutować na przyszłość robotyki, zwłaszcza gdy chodzi o sztuczną inteligencję. Obawy o zagrożenia wiążące się z jej wprowadzeniem do naszego życia mogą okazać...