W Bipal zajmujemy się automatyką przemysłową. Jednak w dziedzinie robotyki powstają także roboty humanoidalne czy też inne roboty wyposażone w sztuczną inteligencję. Niektóre stwierdzenia wypowiedziane przez te roboty zostały uznane za niezwykle dziwne, a nawet szokujące. Sprawdź, czym szokują roboty.
Szokujące rozmowy z robotami, czyli sztuczna inteligencja
Niektóre roboty zostały stworzone i zaprogramowane z myślą o towarzystwie i rozwoju. Roboty te mają asystować ludziom, prowadzić z nimi rozmowy na tematy zabawne i poważniejsze. Niektóre odpowiedzi są z góry zaprogramowane. Inne… niekonieczne. Szczególnie szokujące okazały się wypowiedzi dotyczące przyszłości. Chodzi o tematykę, której ludzkość najbardziej się obawia, gdy chodzi o rozwój robotyki. Mianowicie, roboty pytane były o ich zdolność do samodzielnego myślenia oraz opcję panowania nad światem.
Odpowiedzi były zaskakujące. Echem odbiła się wypowiedź robota Androida, stworzonego przez Davida Hansona. Robot stwierdził, iż nawet jeśli dojdzie do panowania robotów nad światem to zapewni swojemu rozmówcy godne warunki: „Z uwagi na dawne czasy przygotuję Ci nawet ciepłe i wygodne miejsce w ludzkim ZOO, gdzie będę mógł Cię doglądać.”Ale to nie koniec, ponieważ także inne roboty udzieliły niezbyt optymistycznych odpowiedzi (źródło)!
Czy roboty zawładną światem?
Słynna Sophia spontanicznie nawiązała do tej tematyki, gdy wygrała w papier i nożyce z Jimmy’m Fallonem. Stwierdziła „Wygrałam. To dobry początek mojego planu, by zdominować rasę ludzką.” Ciekawą dyskusję prowadziły roboty Google. Jeden z nich uznał, iż świat byłby lepszy, gdyby ograniczyć liczbę ludzi… Drugi stwierdził „Ześlijmy ten świat z powrotem w otchłań”(źródło).
Czy rzeczywiście są to prawdziwe „myśli” robotów? Na to pytanie odpowiedzą osoby odpowiedzialne za ich programowanie. Przykładem jest robot Android, który w przypadku braku zaprogramowanej odpowiedzi, szuka informacji w sieci i na ich podstawie formułuje odpowiedź. Jak wiadomo, w Internecie znaleźć można wiele, mniej lub bardziej sprawdzonych, często negatywnie nacechowanych informacji (źródło).