Pandemia a robotyzacja. Zaskakujące doniesienia!

paź 27, 2020

W związki ze stanem zagrożenia i kolejnymi obostrzeniami wiele branż boryka się z problemami. Nie dotyczy to jednak robotyki. Przeciwnie, Internet zalewa fala informacji, z których jasno wynika, iż pandemia przyspiesza robotyzację przedsiębiorstw!

Przyszłość robotyzacji w dobie pandemii

O zmianach w dziedzinie robotyzacji donoszą twórcy portali Forbes, Gazeta Wyborcza czy też logistyka.rp.pl. Nie są to jednak zmiany negatywne. Przeciwnie, na skutek ograniczeń przedsiębiorcy zdali sobie sprawę, że automatyzacja jest rozwiązaniem ekonomicznym i wygodnym. W wywiadzie dla tego ostatniego portalu, Jarosław Gulowaty, dyrektor ds. Logistyki Kontraktowej Fresh Logistics Polska, Grupa Raben, wyjaśnia, że roboty będą użytkowane nie tylko w branży przemysłowego, ale także w branży magazynowej i w biurach. Mariusz Gołębiewski, Wiceprezes Abile Consulting mówi także o branży spożywczej, prognozuje, iż w magazynach i w branży spożywczej zapotrzebowanie na roboty może wzrosnąć nawet o 50 %. (źródło:https://logistyka.rp.pl/koronawirus/6719-pandemia-nie-zahamuje-robotyzacji).

Czy pracownicy powinni obawiać się robotów?

Z innej perspektywy temat poruszono na łamach portalu naukawpolsce.pap.pl. W wywiadzie z profesorem SGH, dr hab. Andrzejem Sobczakiem można przeczytać, że pracownicy obawiają się, że zostaną zastąpieni robotami. Rozmówca uspokaja, iż proces robotyzacji przedsiębiorstw jest długotrwały. Profesor przewiduje, że pierwszy etap robotyzacji niektórych faktorów gospodarki może pojawić się z końcem roku 2020. Jedną z nowości są automatyczne sklepy spożywcze, które są już dostępne w niektórych polskich miastach. Jako bardzo prawdopodobne, profesor wskazuje dalsze procesy przemian w tej branży. Zgodnie z przewidywaniami tego eksperta, można spodziewać się automatyzacji także w sferze administracji, usług, finansów. (źródło:https://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C83905%2Cekspert-pandemia-przyspieszyla-robotyzacje-skutki-tego-odczujemy-za-kilka)

Czy to oznacza, że urzędnicy i konsultanci w bankach i inni przedstawicieli tych branż stracą pracę? Trudno powiedzieć, lecz prawdopodobnie transformacja zostanie przeprowadzona z uwzględnieniem potrzeb pracowników. W końcu działająca gospodarka opiera się na konsumpcji, a do niej konieczne są zarobki.

Aktualności

TwinCAT 3 Machine Learning: integracja AI w automatyce przemysłowej

Automatyka przemysłowa przechodzi dynamiczne zmiany, a sztuczna inteligencja (AI) odgrywa w nich kluczową rolę. TwinCAT 3 Machine Learning to nowoczesne oprogramowanie, które umożliwia wdrażanie modeli AI w czasie rzeczywistym, rewolucjonizując analizę danych i...

XPlanar – innowacyjny system transportowy z lewitującymi platformami

W świecie dynamicznie rozwijających się technologii XPlanar stanowi prawdziwą rewolucję w transporcie. To unikalne połączenie sprawdzonych rozwiązań z nowoczesną lewitacją magnetyczną, które zapewnia niespotykaną dotąd elastyczność i wydajność. System ten może...