Robotyka przemysłowa to tylko jedna z gałęzi robotyki. Specjaliści z tej dziedziny działają nie tylko w służbie przemysłu. Z myślą o wykrywaniu ładunków wybuchowych powstają owady-cyborgi, a naukowcy z Harvardu stworzyli cyborga-płaszczkę.
Owady-cyborgi w służbie człowieka
Już 14 lat temu pojawiały się informacje o próbach stworzenia cyborgów wśród owadów. Tematem zainteresowali się naukowcy z DARPA. Celem było stworzenie cyborga, który miałby wykrywać ładunki wybuchowe. W przypadku os eksperyment się nie powiódł, ponieważ owady te na pierwszym miejscu stawiają własny instynkt, nie zaś zdalne polecenia. Jednakże, naukowcy zapowiedzieli kontynuację, tym razem z użyciem ważek i ciem. Zaledwie 3 lata temu specjaliści z firmy Draper rzeczywiście stworzyli ważkę-cyborga o nazwie DragonflEye. Możliwe jest zdalne sterowanie owadem, lecz szczegóły nie są znane. Jak powstają owady-cyborgi? Jak podają naukowcy z DARPA układ elektryczny może być wszczepiany w ciało owada w stadium larwy.
Cyborg-płaszcza, czyli najnowszy wynalazek z Harvardu
Tymczasem Sung-Jin Park z Harvardu stworzył cyborga-płaszczkę. Jest to już projekt nieco bardziej złożony, jako że oprócz robotyki zastosowano tu odrobinę inżynierii genetycznej. Mianowicie, płaszczka złożona jest z komórek serca martwego szczura, złotego szkieletu i plastikowych płetw. Płetwy mają być aktywowane za sprawą białka alg, którym cyborg ma się żywić. Wynalazek ten zdobył uznanie szerokiej grupy miłośników robotyki i naukowców. Dostępne są nawet liczne filmy z udziałem cyborga. Naukowcy zarejestrowani jego ruchy – krótko mówiąc, płaszczka-cyborg rzeczywiście pływa. Proces powstania cyborga był szczególnie skomplikowany, a efekty są zdumiewające.
Czy w przyszłości cyborgi rzeczywiście będą funkcjonować wśród nas? Przyszłość pozostaje niezbadana, lecz wynalazki naukowców nie przestają zadziwiać. Obok cyborgów powstają bowiem humanoidalne roboty, a robotyka przemysłowa rozwija się w szybkim tempie.