Według szacunków mniej więcej 49% czasu pracy w naszym kraju zajmują zadania biurowe, które do roku 2030 z powodzeniem mogą zostać zrobotyzowane. I to nawet z pomocą technologii, jakie wykorzystywane są z powodzeniem już obecnie. W praktyce oznacza to, że roboty mogą przejąć około 7,3 mln miejsc pracy. Czy jednak należy brać się robotyzacji?
Warto zaznaczyć, że robotyzacja obejmuje procesy powtarzalne, które nie mają nic wspólnego z subiektywną oceną człowieka. Chodzi tutaj chociażby o pobieranie danych, generowanie raportów, wystawianie faktur, wysyłanie dokumentów do klientów itd. – te i wiele innych procesów biurowych nie wymaga w zasadzie żadnej oceny ze strony pracownika. Są to czynności monotonne, które z powodzeniem mogą przejąć dobrze zaprogramowane roboty. Wystarczy w zasadzie zaprogramować konkretny proces jeden raz, aby roboty precyzyjnie powtarzały go nawet całodobowo.
Robotyzacja procesów biurowych to rozwiązanie, które jak najbardziej jest dostępne także dla małych firm. Nie ma najczęściej potrzeby zmiany w zakresie już wykorzystywanych systemów informatycznych. W praktyce oznacza to, że nawet w mniejszych firmach możliwe jest zrobotyzowanie procesów związanych z obsługą szeroko pojętych procesów kadrowych, księgowych, sprzedażowych, administracyjnych itd. To znaczna oszczędność czasu dla każdej firmy.
Roboty są także szybsze, bardziej precyzyjne, a poza tym mogą pracować całodobowo. Nie biorą zwolnień chorobowych. Czy zatem pracownicy mogą się obawiać, że stracą pracę na rzecz robotów? Nie! Warto przeanalizować aktualną sytuację na rynku pracy. Pamiętajmy o tym, że firmy, które decydują się na robotyzację procesów biurowych stawiają na to rozwiązanie ze względu na fakt, że zależy im na redukcji wykonywanych w burach zadań. Nie chodzi tutaj bynajmniej o redukcję etatów w firmie. Jeśli robot przejmuje monotonne, żmudne obowiązki związane z generowaniem raportów, pobieraniem danych itd., pracownice będą mogli poświęcić więcej czasu na zadania bardziej kreatywne. Zresztą, jak pokazuje praktyka, robotyzacja często wiąże się z wykształceniem nowych zawodów.