Robotyzacja usług bankowych. Czy to możliwe?

lip 5, 2017

Chyba każdy zdaje sobie doskonale sprawę z tego, że robotyzacja trwa w wielu gałęziach produkcji. To, że roboty używane są w produkcji artykułów spożywczych czy do pakowania gotowych produktów w różnych branżach, w zasadzie nikogo nie dziwi. Roboty wiele ułatwiają – z ich użyciem cały proces staje sie szybszy, a przy tym o wiele bardziej precyzyjny. To jeden z głównych argumentów za robotyzacją.

Roboty są wykorzystywane w coraz to nowszych sektorach. Automatyzacja procesów od dawna trwa także w bankowości. Zastosowanie automatyzacji pozwala na szybsze, bardziej efektywne obsługiwanie klientów. Oczywiście w przypadku usług bankowych nie mamy do czynienia z fizycznym robotem, który wykonuje konkretną czynność, a raczej z programami komputerowymi. To nowoczesne narzędzia, z pomocą których możliwa jest automatyzacja w ramach kilku systemów, przez co systemy te można o wiele łatwiej wykorzystać.

Robotyzacja w bankowości ma przyszłość. Łatwo to wytłumaczyć. Pamiętajmy o tym, że w procesach bankowych bardzo ważna jest dokładność. Wykorzystanie automatyzacji pozwala zoptymalizować pracę banku, procesy przeliczania przebiegają szybciej, dokładniej. Ryzyko błędu jest o wiele niższe niż gdyby poszczególne procesy przeprowadzane były przez ludzi. Coraz częściej mówi się także o wykorzystaniu sztucznej inteligencji w bankowości.

Tutaj na przeszkodzie robotyzacji stoi w dużej mierze niechęć potencjalnych klientów banków. Z badania przeprowadzonego w czerwcu 2017 przez HSBC na 12 000 konsumentach wynika jasno, że o ile badani są w stanie wyobrazić sobie robota przeprowadzającego skomplikowaną operację medyczną, o tyle nie są w stanie całkiem zaufać sztucznej inteligencji, gdy w grę wchodzą ich oszczędności.

Wg Charliego Nunna, dyrektora zarządzającego inwestycjami HSBC, konieczna jest intensywna praca nad budową świadomości na temat funkcjonalności, przydatności robotów w bankowości. W ten sposób możliwe jest zwiększenie zaufania do robotów pełniących funkcje doradców finansowych oraz innych usług w sektorze finansowym, które bazują na sztucznej inteligencji.

Aktualności

Nowoczesna automatyka przemysłowa

Wdrażanie procesów i rozwiązań, dzięki którym można usprawnić produkcję przemysłową, to gałąź, która niezwykle rozwija się w ostatnich latach. Automatyka przemysłowa dosłownie rewolucjonizuje zakłady z wszelkich sektorów i branż, począwszy od przemysłu spożywczego,...

Najdziwniejsze stwierdzenia wypowiedziane przez roboty

W Bipal zajmujemy się automatyką przemysłową. Jednak w dziedzinie robotyki powstają także roboty humanoidalne czy też inne roboty wyposażone w sztuczną inteligencję. Niektóre stwierdzenia wypowiedziane przez te roboty zostały uznane za niezwykle dziwne, a nawet...

Roboty i empatia. Czy to może się udać?

W Nowym Jorku, na Uniwersytecie Columbia, prowadzone są badania nad empatią robotów. Wyniki eksperymentu mogą rzutować na przyszłość robotyki, zwłaszcza gdy chodzi o sztuczną inteligencję. Obawy o zagrożenia wiążące się z jej wprowadzeniem do naszego życia mogą okazać...