Wdrażanie robotyzacji w 5 krokach

sie 31, 2019

Robotyzacja procesów produkcyjnych z pewnością jest dla każdego przedsiębiorcy dużym ułatwieniem. Nie należy jednak sądzić, że jeden robot rozwiąże wszystkie problemy przedsiębiorstwa. Ponadto, do wdrożenia robotyzacji trzeba się odpowiednio przygotować.

Jak zaplanować i wdrożyć robotyzację?


Poważny krok, jakim jest automatyzacja i robotyzacja procesów produkcyjnych, wymaga przeprowadzenia specjalistycznych analiz. Poszczególne kroki skrótowo obrazują cały ten proces:

  1. Określenie celu biznesowego i budżetu – w jaki sposób robotyzacja ma usprawnić produkcję? Robot może być na przykład odpowiedzią na braki w precyzji, gdy chodzi o szczegóły. Taki krok pociąga jednak za sobą kolejne. Efekt pracy robota może bowiem odstawać od dotychczasowych i konieczna będzie robotyzacja dalszych procesów produkcyjnych, aby upłynnić całość. Dlatego budżet przeznaczony na ten cel powinien być dobrze opracowany.

  2. Szczegółowe opracowanie wytycznych do projektu – jakie instalacje należy przygotować, by robotyzacja się powiodła? Czy koszty nie przekraczają budżetu? Jak duża liczba stanowisk musi zostać poddana robotyzacji, by efekty były zgodne z oczekiwaniami? Na te pytania warto sobie odpowiedzieć, jeszcze przed przygotowaniem projektu.

  3. Uwzględnienie planów przyszłego rozwoju – jeżeli analiza techniczna przebiegła pozytywnie, warto określić kolejne etapy robotyzacji już na poziomie pierwszego projektu. To inwestycja w stały rozwój, która bez wątpienia przyniesie doskonałe skutki.

  4. Testy aplikacji – testowanie może być czasochłonne i nie warto tego procesu skracać. Szczegółowa analiza działania robota jest konieczna. Dotyczy to zwłaszcza rozwiązań innowacyjnych, tak zwanych inwestycji w dziedzinie badań i rozwoju.

  5. Podnoszenie kwalifikacji pracowników – stanowisko robota powinno być obsługiwane przez pracownika. Konieczna jest również wiedza z zakresu programowania, stąd kadra musi posiadać odpowiednie kwalifikacje. Bardzo często zadanie to powierzane jest wyspecjalizowanym inżynierom.

Aktualności

Nowoczesna automatyka przemysłowa

Wdrażanie procesów i rozwiązań, dzięki którym można usprawnić produkcję przemysłową, to gałąź, która niezwykle rozwija się w ostatnich latach. Automatyka przemysłowa dosłownie rewolucjonizuje zakłady z wszelkich sektorów i branż, począwszy od przemysłu spożywczego,...

Najdziwniejsze stwierdzenia wypowiedziane przez roboty

W Bipal zajmujemy się automatyką przemysłową. Jednak w dziedzinie robotyki powstają także roboty humanoidalne czy też inne roboty wyposażone w sztuczną inteligencję. Niektóre stwierdzenia wypowiedziane przez te roboty zostały uznane za niezwykle dziwne, a nawet...

Roboty i empatia. Czy to może się udać?

W Nowym Jorku, na Uniwersytecie Columbia, prowadzone są badania nad empatią robotów. Wyniki eksperymentu mogą rzutować na przyszłość robotyki, zwłaszcza gdy chodzi o sztuczną inteligencję. Obawy o zagrożenia wiążące się z jej wprowadzeniem do naszego życia mogą okazać...